Ile kosztuje harcerstwo?

Start Dla rodziców Ile kosztuje harcerstwo?

Składki

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. Od IV kwartału 2017 roku, zgodnie z nową Uchwałą Rady Naczelnej – wysokość składki członkowskiej jest ustalana indywidualnie w każdej z Chorągwi ZHP.

Maksymalna składka członkowska w ZHP nie może przekroczyć 12 zł miesięcznie na jednego członka.

W IV kwartale 2017 oraz całym 2018 roku – składka członkowska w Hufcu ZHP Toruń – wynosi 8,50 zł miesięcznie, co daje w skali roku 102 zł.
Na kwotę 8,50 zł – składa się 1 zł dla podstawowej jednostki (drużyny), 1 zł dla Hufca, 4,50 zł dla Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej oraz 2 zł dla Głównej Kwatery.

Na co są wykorzystywane składki?

• Z części należnej dla hufców i chorągwi:
    na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.
  • Z części należnej dla Głównej Kwatery ZHP:
    na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.

Dzięki dofinansowaniom, płacona składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek drużyny.

Jak finansuje się harcerstwo?

• Poprzez 1% podatku dochodowego – ZHP jest organizacją pożytku publicznego;
  • Poprzez akcje zarobkowe i zbiórki publiczne;
  • Pozyskując sponsorów;
  • Organizując kursy i szkolenia dla osób spoza organizacji;
  • Biorąc udział w konkursach grantowych.

Mundury

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

• Nakrycia głowy: furażerka: 19,50 zł; beret: 22 zł; rogatywka: 31,50 zł
  • Koszula mundurowa: 81 zł
  • Naramienniki: 3,60 zł
  • Chusta: 6,50 zł
  • Pierścień: 4,50 zł
  • Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa: 51 zł; spodenki mundurowe damskie: 68 zł; spodenki mundurowe męskie: 63 zł
  • Pas: parciany: 19,50 zł; skórzany: 33,50 zł
  • Getry: 8,50 zł

Łączny koszt mieści się w przedziale: 199,60 zł – 237,60 zł

Koszt obozu

Obóz harcerski i kolonia zuchowa to najlepsze formy spędzania wakacji. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą najczęściej:

• zakwaterowanie,
  • wyżywienie (4 posiłki dziennie),
  • opieka medyczna ,
  • koszt realizacji programu,
  • ubezpieczenie,
  • transport.

Przeważnie ceny obozów mieszczą się w granicach od 700 zł do 1300 zł.

Koszt rajdów, biwaków

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające kilka dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Przykładowy Rajd Kopernikański, który trwa trzy dni, kosztuje ok. 40-50 złotych (rajd trwa 3 dni, w skład kosztów wchodzą: nocleg w warunkach turystycznych (w szkołach), obiad w drugim dniu rajdu, pamiątkowa plakietka lub koszulka rajdowa, bilety wstępu, organizowane atrakcje na trasach do których często wykorzystujemy profesjonalne zespoły fachowców z zewnątrz, a także materiały programowe).