Reset hasła

seven + one =

Zaloguj sięStrona Hufca ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika - harcerzy z Torunia

Hufiec ZHP Toruń z nową siedzibą

fot. Sandra Matyszewska
UDOSTĘPNIJ
/
778
Hufiec ZHP Toruń z nową siedzibą

Hufiec ZHP Toruń ma nową siedzibę przy placu Św. Katarzyny 9. Oficjalne otwarcie odbyło się 4 marca 2018 r. podczas uroczystego apelu kończącego 35. Ogólnopolski Rajd Kopernikański.

Jak co roku o tej porze, krótko po dacie urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego 1473 r.), Toruń staje się przez jeden weekend zimową stolicą harcerzy. Druhny i druhowie z całej Polski przyjeżdżają do Torunia, by na kilku trasach rajdowych realizować wyznaczone zadania, zdobywać nowe umiejętności, poznawać miasto i uczcić postać toruńskiego astronoma. W tym roku na pięciu trasach: zuchowej, harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i instruktorskiej, rywalizowało prawie 600 uczestników z kilkunastu miast Polski. Najlepsi odebrali nagrody i dyplomy podczas uroczystego apelu, który odbył się w niedzielę 4 marca w kompleksie budynków szkolnych przy placu Św. Katarzyny 9. Zakończenie poprzedziła Msza św. w intencji harcerskiej braci, odprawiona w kościele garnizonowym o godz. 10:30.

– Przywieźliście do Torunia radość, swoje harcerskie umiejętności i spontaniczne zachowania, a przede wszystkim harcerski entuzjazm. Za to chciałbym serdecznie podziękować – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Proszę, korzystajcie z kolejnych możliwości przyjazdu do Torunia, miasta nie tylko Mikołaja Kopernika, ale także wspaniałych, młodych ludzi, harcerzy toruńskich! Do miasta, które jest także dumne ze swoich zabytków i swojej historii, i którego bramy są zawsze otwarte dla gości – zachęcał prezydent.

Najlepsze, najbardziej aktywne patrole rajdowe na poszczególnych trasach zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Apel był też okazją do wyróżnienia osób i instytucji zasłużonych dla wsparcia działalności toruńskich harcerzy. Wśród odznaczonych znaleźli się przedstawiciele miasta. Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP uhonorowano prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, a srebrnym – Ewę Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

– Otwieramy dzisiaj nasz dom, gdzie możemy realizować program harcerski: spotykać się, organizować odprawy, szkolenia, warsztaty, gdzie  będzie nasze biuro, komenda, izba pamięci, magazyny, sala  szkoleniowa – to wszystko, co jest nam potrzebne do codziennej pracy. Przeszło 1100 członków naszego toruńskiego Hufca będzie mogło tutaj działać i  realizować swoje zadania – mówił hm. Artur Majerowski, komendant Hufca ZHP Toruń. 

Informacja za www.torun.pl

Więcej informacji na stronie miejskiej.